Aktualności

Wiosna w naszym ogródku

W sierpniu posadziliśmy cebulki, a dziś mamy piękne kwiaty. Będziemy mogli  cieszyć się  wiosną w naszym ogródku. W zeszłym roku przeprowadziliśmy gruntowny remont placu zabaw, wymieniliśmy zabawki, posadziliśmy trawę i krzewy. Wiosną robimy ostatnie porządki i za chwilę będzie znowu pięknie.

Warsztaty kulinarne 6-10.05

Nasza Ciocia Kasia to cudowna kucharka. To najlepsza specjalistka od  delikatnego menu,  smacznie gotuje, wprowadza nam nowości kulinarne.
Ciocia Kucharka pobawi się wkrótce z dziećmi  w gotowanie: 6.05 czwartek  7.05 piątek

 

 

„Zwierzęta Dzieciom” i Katarzyna Kotkiewicz 🐢🦎🐍

Spotkanie mgr inż. zootechniki oraz pedagogiem szkolnym – Panią Katarzyną Kotkiewicz i jej zwierzętami.

Zwierzętami zajmuję się od zawsze,  nie wyobrażam sobie życia bez nich.

Skończyłam studia z zakresu behawioru  i żywienia zwierząt amatorskich. Pozwoliło mi to na uteoretyzowanie i pogłębienie mojej wiedzy praktycznej, oraz  zdobycie bogatego doświadczenia, które obecnie wykorzystuję w swojej pracy.

Jeszcze na studiach prowadziłam zajęcia z dziećmi w szkołach podstawowych, próbując zarazić ich moją pasją i miłość do naszych mniejszych braci. Wtedy nie przypuszczałam, że kiedyś to będzie mój sposób na życie, i że po latach wrócę do tego co robiłam mając 20 lat. Wtedy – dla zabawy, teraz z potrzebną wiedzą i praktyką. To co robię nie jest tylko moim zawodem, ale też wielką pasją. Jednak każda pasja musi być podparta wiedzą, by w pełni profesjonalnie zajmować się nie tylko zwierzętami ale również dziećmi. Dlatego w ostatnim czasie zdobyłam również dyplom uczelni pedagogicznej. Zadowolenie klientów utwierdza mnie w przekonaniu, że to, co robię, ma sens i że robię to dobrze”

22.04 Przedszkole Wspomagania Rozwoju ul. Hawajska 3

23.04 Żłobek Małe Misie ul. Madalińskiego i Przedszkole Integracyjne Małe Misie ul. Madalińskiego

02.04 Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Autyzm, określany jako  całościowe zaburzenia rozwoju, należy do grupy zaburzeń rozpoczynających się we wczesnym dzieciństwie. 

Symptomy pojawiają się w pierwszych 36 miesiącach życia dziecka. Do głównych wskaźników autyzmu należą: trudności w tworzeniu relacji z innymi i uczestniczeniu w relacjach społecznych, zaburzona umiejętność komunikowania się, oraz ograniczony repertuar aktywności obecny w zachowaniu schematycznym. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do tzw. zaburzeń ukrytych, to znaczy że nie istnieją żadne wskaźniki zewnętrzne umożliwiające ich stwierdzenie.

Do charakterystycznych cech autyzmu należą między innymi: powtarzane, stereotypowe wzorce zachowań, objawiające się poprzez zaabsorbowanie ograniczonymi wzorcami nietypowych zainteresowań, sztywne przywiązanie do specyficznych zwyczajów i tzw. manieryzmy ruchowe (np. trzepotanie rękami, palcami, kręcenie się, złożone ruchy całego ciała).

Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu stanowią bardzo zróżnicowaną grupę pod względem funkcjonowania społecznego i intelektualnego. Rozwój dziecka z autyzmem cechuje nieharmonijność. Przy jednoczesnym występowaniu opóźnień w pewnych obszarach funkcjonowania w stosunku do wieku dziecka, w innych obszarach mogą występować ponadprzeciętne zdolności. Kluczowy w występowaniu zaburzeń jest obszar emocjonalny i społeczny.

Dziecko z autyzmem ma zaburzoną zdolność do naprzemiennego uczestnictwa w interakcjach społecznych. Kontakt wzrokowy jest ograniczony, wybiórczy, albo w ogóle nie występuje. Kolejnym obszarem, w którym występują znaczne trudności, jest odczytywanie emocji, rozumienie ich przyczyn i adekwatne reagowanie. Autyzm nie jest równoznaczny z obniżeniem sprawności intelektualnej, chociaż oba zaburzenia mogą występować równolegle. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mogą bardzo dobrze funkcjonować w obszarze poznawczym. Często występuje na przykład dobre spostrzeganie i pamięć wzrokowa. Myślenie obrazowe zazwyczaj przeważa nad werbalnym i abstrakcyjnym, z czego wynikają trudności w generalizacji wiedzy, myśleniu przyczynowo – skutkowym, rozumieniu przenośni i metafor, bardzo duża dosłowność rozumienia języka i brak elastyczności w myśleniu.

Funkcjonowanie osób z autyzmem jest utrudnione między innymi przez specyficzny odbiór bodźców docierających z otoczenia. W zależności od nadwrażliwości lub niedowrażliwości w obrębie danego zmysłu, niektóre dźwięki mogą być odbierane jako zbyt uciążliwe, przedmioty o różnej strukturze zbyt nieprzyjemne, a niektóre rodzaje światła zbyt intensywne, lub przeciwnie – wybrane bodźce mogą wydawać się niezwykle interesujące. Przejawy takiego zaburzonego odbioru bodźców obserwujemy jako „dziwne” zachowania: przesadnie nerwowa reakcja, unikanie źródła drażniącego bodźca lub uporczywe poszukiwanie go. Zachowania, u podłoża których leżą zaburzenia odbioru bodźców, to między innymi: krzyk, pisk, trzepotanie rękami, zasłanianie uszu, a w sytuacjach skupienia uwagi na interesującym bodźcu bardzo ograniczony kontakt lub całkowity jego brak.

Dziecko z autyzmem nie jest chore. Nie można go wyleczyć, można i trzeba je akceptować z całą jego wyjątkowością. Poprzez zindywidualizowane oddziaływania terapeutyczne, takie jak spotkania z psychologiem, pedagogiem,  trening umiejętności społecznych, metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne lub zajęcia z integracji sensorycznej można znacząco poprawić funkcjonowanie dziecka i pomóc mu lepiej odnaleźć się w otaczającym go świecie.

 

Małe Misie ul. Hawajska 3 – Rekrutacja

Przedszkole Wspomagania Rozwoju Dziecka zaprasza dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.

Trwają zapisy na rok szkolny 2021/2022 w Przedszkolu Małe Misie przy ul. Hawajskiej 3

  • Kameralne przedszkole w spokojnej okolicy z własnym placem zabaw,
  • Małe grupy edukacyjno-terapeutyczne
    Holistyczne Wspomaganie Rozwoju Dziecka
  • Indywidualne podejście do dziecka dostosowane do jego potrzeb.
  • Zapewniamy ciepłą, spokojną atmosferę, relacja z dzieckiem oparta jest na bezwarunkowej akceptacji oraz szacunku, dostrzegamy i rozumiemy potrzeby dziecka
  • Szanujemy systemy wartości i metody wychowawcze przyjęte przez rodziców, współpracujemy ze specjalistami, lekarzami opiekującymi się dzieckiem
  • Edukacja i terapia z udziałem zwierząt,  spotkania z psem, wizyty alpak, felinoterapia, hipoterapia
  • Zapewniamy całodzienne wyżywienie, realizujemy wszystkie diety eliminacyjne, posiłki przygotowujemy we własnej, profesjonalnej kuchni.                                               

Wspieramy rodziców: pogadanki, indywidualne konsultacje ze specjalistami, aktywne uczestnictwo w życiu placówki. 

Czekamy na zgłoszenia. Pozdrawiamy. 

Zaangażowana kadra doświadczonych nauczycieli i specjalistów – pedagogów specjalnych, logopedów, psychologów, terapeutów.

Marzec w Misiach

Wiosna tuż, tuż. Pięknieje świat, wokół zmiany. Początek wiosny to również czas zmian dla Małych Misiów.

W poniedziałek 1.03 najstarsze Misie przeszły do nowej grupy, co zapewni im harmonijny rozwój. To bardzo ważny moment w ich życiu. Należy dzieci bardzo wspierać i budować w nich silne poczucie własnej wartości. W tej grupie dążymy do samodzielności.

Samodzielność to dla dziecka jedna z najważniejszych potrzeb i cech rozwojowych. To ona determinuje kształtowanie się pewności siebie oraz
pozytywnej samooceny młodego człowieka. Umiejętność zadbania o siebie – ubrania się, czy zjedzenia – to dla dziecka okazja do odnoszenia dużej ilości małych sukcesów, popartych uśmiechem i pochwałą ze strony opiekunek i rodziców.

Pamiętajmy, że Dzieci zyskują poczucie sprawstwa i odpowiedzialności za siebie, a to wszystko w aurze zadowolenia i dumy. My dorośli nie możemy zabijać w Dzieciach tych ważnych cech. Dziecko ubrudzi kolejna zmianę ubranek, wyleje picie, ale należy pamiętać, że próbuje samo, że chce być samodzielne.
Te sukcesy są motorem dalszego rozwoju Dziecka, one stanowią budulec poczucia własnej wartości. Dają Dziecku siłę do podejmowania kolejnych wyzwań. Marzec w Misiach

WOŚP w Małych Misiach

Wielkie Granie w Misiach odbędzie się w dniach 11.01-29.01. Już wczoraj zawisły w przedszkolu i żłobku czerwone serduszka…
Co bardzo ważne i co wynika z samej definicji WOŚP-u, zapraszamy do współtworzenia tej akcji absolutnie Wszystkich Chętnych Rodziców, Pracowników.
Sztab Małych Misiów tradycyjnie liczy na pomoc Tych, którzy chcieliby włączyć się do tej największej akcji ludzi dobrej woli. Poszukujemy nie tylko osób chętnych do kwestowania przy naszych stołach, ale także do zapełnienia tych stołów.

Członkowie sztabu są na razie na etapie planowania. Szukamy „sponsorów i partnerów”, którzy wsparliby nas „fantowo”, ale także logistycznie. Jesteśmy otwarci na każdą formę współpracy, dlatego zachęcamy Państwa, żebyście się do nas zgłaszali.

Zapraszamy na indywidualne dyżury Rodziców z Dzieckiem bądź Dziećmi przy stole z fantami. Zapraszamy do zgłaszania się.
Stoły będą wystawione w dniach grania w godz. 8:00-10:00 przy wejściach do placówki, od ul Falęckiej i od parkingu.
Nasza Misiowa kuchnia przygotuje w tych dniach obiady na wynos zgodnie z załączonym jadłospisem, 10 zestawów. Zaczynamy od poniedziałku 11.01. Zamówiony zestaw obiadowy: zupa plus drugie danie kosztuje wrzucenie do puszki 20,00 zł i deser niespodzianka gratis:)
Chętnych rodziców zapraszamy, przyjmujemy również zgłoszenia tygodniowe, można z góry wrzucić do puszki 100,00 i przy odbiorze dziecka odebrać pyszny obiadek, każdego dnia, przez cały tydzień.
Fanty, wycenione przez darczyńców zbieramy do 25.01.
Granie zakończymy w piątek 29.01 o godz. 16:00 na naszym parkingu, gdzie symbolicznie poślemy do nieba nasze Światełko, które w całej Polsce (i nie tylko) jest symbolem wspólnoty idei WOŚP.

„W czasach, gdy koronawirus zdezorganizował nasze codzienne życie i często wystawił nas na najwyższą próbę, potrzebujemy powrotu do tych wszystkich kolorów, które zawsze niesie za sobą Orkiestra – kolorów miłości, radości i optymizmu. Potrzebujemy całej naszej filozofii, która zawsze i w każdej sytuacji szuka tych momentów, które wydobędą z nas najbardziej słoneczne pokłady siły, energii, wzajemnego bycia ze sobą, wzajemnego szacunku, tolerancji i pogody ducha. Tego nam dzisiaj potrzeba. Dlatego, po raz kolejny prosząc o wsparcie, mówimy ludziom w Polsce i na całym świecie – gramy z radością, gramy z głową i po raz kolejny pokażemy, że efektem takich działań jest skuteczna pomoc tym, którzy jej potrzebują. W czasie 29. Finału jeszcze bardziej, jeszcze głośniej i jeszcze mocniej mówimy – gramy z głową! – Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.