2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu

Autyzm to nie choroba, to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym.

Hasłem tegorocznej akcji  jest: “Nie bądź zielony w temacie autyzmu. W kwietniu bądź niebieski!”. Łukasz Kościuczuk z fundacji Synapsis przypomniał w rozmowie z PAP, że akcję podświetlania budynków zapoczątkowała organizacja Autism Speaks w 2011 roku. “Chodzi o to, aby poprzez podświetlenie budynku, ubranie się na niebiesko, makijaż, także zmianę tła zdjęcia profilowego w mediach społecznościowych wyrazić solidarność z osobami, które mają autyzm i ich rodzinami” – powiedział.

Celem akcji jest podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu.

2 kwietnia o  godz. 20.00 tysiące budynków w stolicy i w całej Polsce rozbłyśnie niebieskim światłem na znak solidarności z osobami z autyzmem.

Jednak niebieskie światło to nie wszystko!

O autyzmie mówi się coraz częściej, to wciąż pomoc dla osób z tym zaburzeniem jest niedostateczna. “Badania wskazały, że ponad 85 proc. Polaków słyszało o autyzmie. Jednak niewiele osób potrafi poprawnie wymienić objawy tego zaburzenia. A poprawna definicja objawów warunkuje przyszłość dzieci z autyzmem. Bo wczesna diagnoza, intensywna, dostosowana do dziecka terapia daje mu szansę na samodzielne życie” Ł. Kościuczuk